Amerika da banka hesabı nasıl açılır ?

7467
Amerika da banka hesabı nasıl açılır ?
Edu Vizyon Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı

Amerika'da banka hesabı nasıl açılır

Amerika da banka hesabı nasıl açılır ?

Amerika da banka hesabı nasıl açılır?, Amerika’da bir banka hesabı açmak ne kadar sürer?, Amerika’da öğrencilerin banka kartına ihtiyacı var mı?, Üniversite öğrencileri için en iyi banka hangisidir?, Türk bir öğrenci olarak paranızı idare etmek için neye ihtiyacınız olduğunu yazımızda keşfedin.

Amerika Birleşik Devletleri’nde okuyan  uluslararası öğrenci iseniz,  diğer tüm uluslararası öğrenciler gibi Amerika’da bir banka hesabı açmanız gerekmektedir. Banka hesabını nasıl açacağınızı bilmiyorsanız veya yabancı bir ülkede veya dilde bir banka hesabı açmak konusunda endişeliyseniz, hiç endişelenmeyin. ABD’de eğitim yolunda zaten çok yol kat ettiniz.. Bu çok kolay bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. İşte başlıyoruz. Amerika da banka hesabı nasıl açılır?

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir banka hesabı açmak için ne yapmanız gerektiğini, bankacılık ürünlerinin aranacak avantajları ve kaçınılması gereken ücretleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Öğrenciler neden ABD’de Banka hesabı açmalı ?

Kendinize “ABD’de okurken neden bir banka hesabı açmam gerekiyor?” diye soruyor olabilirsiniz. Belki de ebeveynleriniz size kullanmanız için bir kredi kartı vermiştir veya size her ay bir banka havalesi veya uygulama yoluyla nakit gönderirler. Belki de yurtdışında erişebileceğiniz yerel bir bankada zaten bir hesabınız vardır.

Ama unutmayın ki , Amerika Birleşik Devletleri’nde bir bankada hesabınızın olması size ciddi avantajlar sağlar. İşte o avantajlar:

Güvenlik: Çoğu Amerikalı çok fazla nakit taşımaz. Büyük miktarlarda parayı üniversite yurt odanızdaki bir valizde veya çorap çekmecesinde tutmak kesinlikle iyi bir fikir değildir. Yerel bir banka hesabı, paranızı güvenli bir yerde tutar.

Erişim: Masraflarınızı karşılaması için bir aile üyesine veya sponsora güveniyorsanız, acil bir durumda transferin gerçekleşmesini beklemeniz gerekebilir. Ek olarak, bazı mağaza ve restoranlarda kredi kartıyla ödeme yapamayabilirsiniz. Yerel bir banka hesabına sahip olmak, paranızın ihtiyacınız olduğunda kullanılabilir olduğu anlamına gelir.

Bütçe: Gelirinizi ve harcamalarınızı yerel bir banka hesabıyla takip etmek çok daha kolaydır, özellikle hesaplarınızı telefonunuzda veya bilgisayarınızda gerçek zamanlı olarak görebildiğinizde.

Maliyet: Banka havalesi, otomatik para çekme makinesi (ATM) ve uluslararası döviz ücretleri çok yüksek olabilir. Yerel bir banka hesabıyla bu ücretleri en aza indirebilir ve tasarruf edebilirsiniz.

Çalışma: Kampüste çalışmayı veya ücretli bir staj veya kampüs dışında iş başvurusunda bulunmayı planlıyorsanız, maaş çekleriniz ABD banka hesabınıza gidecektir. Kesinlikle çalışabilmeniz için bu çok gereklidir.

Artık ABD’de neden bir banka hesabına ihtiyacınız olduğunu bildiğinize göre, işte bir banka seçerken göz önünde bulundurmanız gerekenler, Türk öğrenciler için hangi banka hesabı seçenekleri mevcut ve bir banka hesabı nasıl açılır.?

ABD’de öğrenciler için hangi banka hesabı ?

Çoğu üniversite öğrencisi gibi bir bütçeyle yaşıyorsanız, işte bankacılık ürünlerini karşılaştırırken nelere dikkat etmeniz gerektiği:

Hesap işletim ücreti en düşük olan yada olmayan bankalar: Bu, aylık işletim ücreti, banka kartı, ATM kullanımı veya para transferi için düşük veya sıfır komisyon alan hesaplar anlamına gelir.

Kolaylık: Paranızı telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan yönetebileceğiniz yerel bankaları arayın. Ayrıca, kampüs içinde veya yakınında bir banka hesabı açmak isteyebilirsiniz.

Transferler: Yüksek ücretler ödemediğinizden emin olmak için yerel bankalardan yapılan para transferlerindeki döviz kurlarını araştırın.

Güvenlik: Bankanız FDIC sigortalı olmalıdır; bu, ABD hükümetinin banka hesabınızı dolandırıcılık veya siber saldırılar gibi olaylara karşı koruduğu anlamına gelir.

FDIC Nedir ? :Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC)(ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu), Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), federal hükûmet altında çalışan bağımsız bir devlet kurumudur. Temel amacı, Amerikan finans sistemine yonelik kamu güvenini sağlamak ve korumaktır. 1933 yılında kurulan ve amacı Amerikan halkının 1930 durgunluğundan sonra bankacılık sistemine duyduğu güveni tekrar sağlamak olan şirket. Amerika’da hesap açacağınız banka FDIC üyesi ise hesabınızdaki paralar bankanın batma tehlikesine karşı sigortalıdır.

Avantajlar: Birçok banka, öğrencilere nakit bonusları veya ücretsiz SIM kartlar gibi hesap açmaları için teşvikler sunar. (Sizin için iyi bir anlaşma olduğundan emin olmak için herhangi bir bonus teklifiyle birlikte küçük yazıları okumayı ihmal etmeyin.)

Bankacılık seçeneklerinizi karşılaştırdıktan sonra, ihtiyaçlarınıza uygun finans kurumu türünü seçmeniz gerekir – ayrıca uluslararası öğrenciler için banka hesapları da vardır.

Amerika’da Uluslararası Bankalar

Uluslararası bankaların birden fazla ülkede şubeleri vardır ve dünya çapındaki müşterilere finansal hizmetler sunmaktadır. Uluslararası bankalar, ülkeler arasında hareket eden ve birden çok para birimi türünü kullanan müşterilerle daha fazla deneyime sahip oldukları için uluslararası öğrenciler için harika seçenekler olabilir.

Birçok uluslararası banka, en iyi avantajlardan yararlanabilmeniz için bir premium banka hesabına hak kazanmanızı ister. Aksi takdirde, para havale gibi işlemler için bir ücret ödersiniz. Bir premium hesaba hak kazanmak için, her ay hesabınızda makul bir miktar para bulundurmanız gerekir.

İpucu: Ülkenizdeki uluslararası bir bankada zaten bir hesabınız var mı? Kolej veya üniversiteniz için ayrılırken yanınızda en az üç banka ekstresi getirin . Birçok banka, uluslararası şubelerindeki kayıtlara erişebilir ve bunları doğrulayabilir, bu da Amerika Birleşik Devletleri’nde hesap açma sürecini çok daha kolay hale getirir.

Ulusal Bankalar

Uluslararası öğrenciler için, ulusal bankalar uluslararası bankalara benzer: birçok şehirde şubeleri ve geniş bir ATM ağları vardır ve yalnızca büyük varlığı olan büyük ticari bankaların sunabileceği anlaşmalar sunarlar. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ulusal bankaların uluslararası şubeleri olabileceğini de belirtmekte fayda var.

Teşvikleri, geniş ATM ağı ve kaydolma bonusları nedeniyle, ulusal bankalardaki hesaplar birçok üniversite öğrencisine hitap etmektedir. Ulusal bankalarda, üniversiteye kaydolurken ücretlerden feragat eden veya minimum bakiye veya aylık doğrudan mevduat gerektirmeyen öğrenciler için paketler görebilirsiniz.

Yerel Bankalar

Yerel bankalar, bulundukları topluma hizmet eder. Birçok yerel banka bölgeseldir, yani yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nin belirli bölgelerinde şubeleri vardır. Yerel bankalar itibarlarını alan bilgisi, müşteri hizmetleri ve toplum katılımı üzerine inşa ederler . Birçok üniversite ve kolejde, kampüse yakın yerel bir banka bulmak, uluslararası bir bankadan daha kolay olabilir.

Yerel bankalar bölgeden bölgeye farklılık gösterdiğinden, nasıl karşılaştırdıklarını görmek için üniversitenizin yakınındaki seçenekleri araştırdığınızdan emin olun. Edu vizyon yurtdışı eğitim danışmanınız, bölgenizdeki saygın bölgesel bankaları bulmanıza yardımcı olacaktır.

Yerel bankalar daha küçük olma eğilimindedir ve daha kişisel hizmet sunabilirler. Bununla birlikte, genellikle daha büyük ticari bankalarla aynı avantajları sunmazlar ve daha az kaynağa (örneğin, para çekme) veya teşviklere (örneğin, yabancı işlem ücretlerinden feragat etme) sahip olabilirler.

Kredi Birlikleri

Yerel bankalara benzer şekilde, kredi birlikleri bölgesel olma eğilimindedir, ancak ulusal kredi birlikleri de vardır. Kâr amacı gütmeyen bankaların (para kazanmak için faaliyet gösteren bankalar) aksine, kredi birlikleri kar amacı gütmeyen kuruluşlardır ve üyeleri tarafından kontrol edilir. Bu, genellikle daha az ücret ve banka hesaplarında daha iyi faiz getirisi oranları ile sonuçlanır.

Çevrimiçi bankalar ve diğer dijital seçenekler

Doğrudan veya İnternet bankaları olarak da bilinen çevrimiçi bankaların fiziksel bir konumu yoktur ve müşteriler finansal işlerini tamamen İnternet üzerinden yürütürler. Çevrimiçi bankalar, düşük veya sıfır ücrete ve yüksek faiz oranlarına sahip olduğundan, uluslararası öğrenciler için harika bir seçenek olabilir.

Çevrimiçi bir bankada banka hesabı açmak, yüz yüze görüşmeyi gerektirmediğinden, çevrimiçi bankalar, henüz İngilizce bir hesap açmak konusunda rahat olmayan uluslararası öğrenciler için güvenli bir seçenek olabilir.

Fiziksel bir konumla ilişkili maliyetler olmadan, çevrimiçi bankalar genellikle daha düşük ve daha az ücretlere, daha iyi faiz getirilerine ve sağlam dijital tekliflere sahip olur. Ancak, fiziksel bir konum olmadan, bir banka temsilcisiyle yüz yüze görüşmeniz mümkün olmayacaktır. Ayrıca, çevrimiçi bankaların genellikle kendi ATM’leri yoktur, bu nedenle diğer bankalarda ATM kartınızı kullanarak nakit çekmek için bir ücret ödemeniz veya para iadesi almanız gerekebilir.

Çek ve Tasarruf hesabı arasındaki farklar

Çoğu uluslararası öğrenci iki bankacılık ürününü değerlendirecektir: çek hesapları ve tasarruf hesapları.

Günlük kullanım için bir çek hesabı tasarlanmıştır. Yapabileceğiniz işlem sayısında herhangi bir sınırlama yoktur ve paranızı yönetmek için bankanızın uygulamasını, çeklerini, ATM’sini veya para transferi uygulamalarını (Zelle veya Venmo gibi) kullanabilirsiniz. Çek hesaplarındaki paranın bankalar arasında taşınması veya faturaların ödenmesi için kullanılması kolaydır. Uluslararası öğrenciler, yiyecek satın almak, çevrimiçi alışveriş yapmak veya sinemaya gitmek için bir çek hesabı kullanabilir. Çek hesapları genellikle yatırdığınız paraya çok az ilgi gösterir veya hiç faiz vermez.

Bir tasarruf hesabı , kısa veya uzun vadeli tasarruflar için tasarlanmıştır. Bir çek hesabına kıyasla bir tasarruf hesabıyla para transferi yapmak genellikle daha zordur. Bir tasarruf hesabıyla, bankanıza bağlı olarak, erişmeden önce paranızı bir çek hesabına aktarmanız gerekebilir. Tipik olarak, bir bilgisayar veya yeni bir telefon gibi daha büyük bir satın alma için biraz nakit para koymak istiyorsanız, tasarruf hesapları daha iyidir. Tasarruf hesapları genellikle çek hesaplarından daha yüksek faiz getirisine sahiptir.

Ücretler

Uluslararası öğrenciler için çok az veya hiç ücret ödemeyen bir banka hesabı bulmak zor olabilir. Çoğu zaman, sık banka kartı kullanımı veya minimum bakiye gibi belirli koşulları karşılıyorsanız, çoğu ücretten kaçınabilirsiniz. Üniversiteye kaydolurken ücretlerden muaf olan promosyonları da arayabilirsiniz.

Banka hesabınıza bağlı olarak, aşağıdakiler için ücret ödemeniz gerekebilir:

Aylık hizmet / bakım veya minimum bakiye: Finans kuruluşları, fatura dönemi boyunca hesaplarında asgari bir bakiye (tipik olarak 1.000 ABD Doları veya daha fazla) tutmak gibi belirli gereksinimleri karşılamayan müşterilerinden aylık bakım veya hizmet ücreti alır. Öğrenci çek hesaplarıyla, bazı bankalar bir üniversite veya koleje kayıtlı öğrenciler için ücretlerden feragat edebilir.

Banka kartı: Öğrenci banka kartı ücretleri, aylık veya işlem başına ücretleri içerebilir. Federal Rezerv’e göre , ortalama 2018/ 2020 aralığında banka kartı değişim ücreti işlem başına 0,24 dolardı.

ATM: ATM’ler nakit çekimi için kullanılır ve bankalardan marketlere kadar her yerde bulunur. Bir fatura döneminde ATM’yi çok fazla kullanırsanız veya farklı bir bankanın ATM’sini kullanırsanız, bankanız sizden ücret alabilir. Bankrate’e göre , Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama ATM ücreti işlem başına 3,09 USD

Transfer / EFT: Bir hesaptan diğerine para transfer etme veya bankalar arası para transfer etme ücretleridir.

Öğrenci Olarak ABD’de  banka hesabı açmak için hangi belgeler gerekir ?

Kendinize “ABD’de banka hesabı açmak için hangi belgelere ihtiyaç var?” diye sorabilirsiniz. Her bankanın farklı gereksinimleri vardır, ancak genel olarak , Amerika Birleşik Devletleri’nde okuyan uluslararası öğrencilerin bir banka hesabı açmak için aşağıdaki belgelerin bazılarına veya tümüne ihtiyacı olacaktır:

 • Vize ile pasaportunuz
 • I-20’niz
 • ABD adresinizle birlikte size gönderilen resmi bir mektup veya fatura gibi ikamet kanıtı
 • Kolej veya üniversitenize kayıt doğrulaması
 • Doğum belgesi
 • Sürücü belgesi veya resmi kimlik kartı gibi ikinci kimlik formu

Banka hesabı açtırmak için gerekli olan evrakların yanı sıra hemen nakit veya çek depozito yatırmanız da gerekmektedir. Çoğu banka için tutar 100 ila 200 USD  arasındadır. Hazırlıklı geldiğinizden emin olmak için bankanıza danışın.

Bazı bankalar İnternet üzerinden uluslararası öğrenci hesabı kaydına izin verdiğinden, işlemi online  olarak tamamlayabilirsiniz. Online bankalar, bir bilgisayardan veya telefondan kayıt olmanıza izin verir (daha önce belirtildiği gibi, genellikle bir hesap açmanın tek yoludur) ve bir banka hesabı açmak için daha az belge veya şartlar talep edilir.

Amerika’da öğrenci olarak banka hesabı açmak ne kadar sürer?

Genellikle, banka hesabınızı tek bir ziyarette oluşturabilirsiniz. Banka kartınızı postayla almak için genellikle 14 güne kadar beklemeniz gerekebilir, ancak çoğu banka hesabınız olur olmaz mobil uygulamayı veya akıllı telefonu kullanmanıza izin veriyor. Paranıza ne zaman erişeceğiniz konusunda endişeleriniz varsa, mutlaka bankanıza danışın.

Amerika’da Üniversite öğrencileri için en iyi banka hangisidir?

Uluslararası öğrenciler için banka hesapları söz konusu olduğunda, en iyi ya da en kötü seçenek yoktur. Özellikle üniversite öğrencileri için tasarlanmış, hem çek hem de birikimli birçok banka hesabı var ve hatta sadece uluslararası öğrenciler için tasarlanmış bazı bankacılık ürünleri bile var.

Bu nedenle, sizin için en iyi bankayı bulmak için aşağıdaki soruları sormanız önemlidir:

 • Para biriktirmem gerekiyor mu yoksa günlük ürünler satın almak için paraya mı ihtiyacım var?
 • Hangi ücretleri ödemem gerekecek? (Bakım veya servis ücretlerine ve uluslararası banka havalesi ücretlerine çok dikkat edin.)
 • Yüz yüze hizmete ihtiyacım var mı yoksa çevrimiçi bankacılık yeterli mi?
 • Şahsen bankaya ihtiyacım olursa, yakınlarda bir şube var mı ve kampüs yakınında ücretsiz kullanabileceğim ATM’ler var mı?
 • Bankam FDIC sigortalı mı?
 • Bankanın mobil uygulaması var mı? Telefonumu bankacılık işlemleri için kullanabilir miyim?
 • Ailemin yeni banka hesabıma para göndermesi ne kadar kolay?

Amerika da banka hesabı nasıl açılır ?

En önemlisi, hangi bankaların kampüs içinde ve çevresinde en iyi anlaşmalara sahip olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinmek ve ihtiyacınız olduğunda bire bir destek almak için yurtdışı eğitim danışmanlığı ile konuşmayı unutmayın.

Amerika’da eğitimAmerika dil okullarıAmerika vizesiAmerika üniversiteleri hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız bizi aramaktan çekinmeyin.

Yurtdışı Eğitim