Amerika’da En iyi Tıp Üniversiteleri

7923
Amerika’da En iyi Tıp Üniversiteleri
Edu Vizyon Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı

Amerika’da En iyi Tıp Üniversiteleri

Amerika’da En iyi Tıp Üniversiteleri

Amerika’da en iyi tıp üniversiteleri , Amerika’da Tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Amerika’da ki bu okullar, tıp alanında iyi bir kariyer yapmak isteyenler için kesinlikle birinci sınıf.

Amerika’da tıp eğitimi almaya karar verdiyseniz öncelikle çok zor ve bir o kadar stresli bir yola çıktığınızı sakın unutmayın. Amerika’da ki tıp okullarından kabul almak gerçekten de çok zor . Kendinize en uygun okulu bulmak için kesinlikle çok uzun zaman önceden işlemlere başlamanız tavsiye olunur.

Amerika’da ki en iyi tıp fakülteleri

 • Harvard University
 • University of Pennsylvania
 • Johns Hopkins University
 • Washington University in St. Louis
 • Duke University
 • Stanford University
 • University of California–San Francisco
 • Yale University
 • University of Washington
 • Columbia University
 • University of Michigan–Ann Arbor
 • University of Chicago (Pritzker)
 • University of California–Los Angeles (Geffen)
 • University of Pittsburgh
 • University of California–San Diego
 • Vanderbilt University
 • Cornell University (Weill)
 • Mount Sinai School of Medicine
 • Northwestern University (Feinberg)
 • University of North Carolina–Chapel Hill

Amerika’da tıp fakülteleri adaylarda nelere dikkat ediyor ?

Böyle bir yazı yazmaya karar verince gerçekten çok fazla kaynak karıştırdım. Bir çok kişi bu konuda benden bir liste bekleyebilir ama inanın böyle bir liste yapma gereği duymadım çünkü internette yeterince var.

Sizden standartların üstünde bir  transkript, standartların üstünde başarılar vs tabi ki istenecek. Ben göze çok batamayan ama gerçekten bir çok yerde bulamayacağınız bazı noktalara değinmek istiyorum. Tıp ilgi duyduğum bir alan değil. Sadece araştırmalarımdan elde ettiğim detayları sizinle paylaşmak isterim. Amerika’da tıp eğitimi almak istiyorsanız bu konuda maalesef çok fazla eğitim danışmanı bulamayacağınızı biliniz. Bende bu konuda oldukça yetersiz olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü bu alanda bir Türk öğrencinin ilerlemesi gerçekten çok çok zor. O kadar sabırlı bir Türk öğrencisi var mı bilmiyorum. Var ise de gerçekten önünde saygı ile eğiliyorum 🙂

Gelelim konumuza…

Doktorlar, farklı geçmişlere ve görüşlere sahip olmakla birlikte birkaç özelliği paylaşırlar: iletişim becerileri, varlık, eleştirel düşünme, şefkat ve dayanıklılık. Her bir hekim tarafından benzersiz bir şekilde ifade edilse de, bunlar tıp pratiğinin zorunlu parçalarıdır. Aday tıp fakültesi öğrencileri, aşağıdaki özellikleri geliştirmeyi düşünmelidir. ( Türkiye’de Tıp fakülteleri de içinde geçerli olabilir… )

İletişim becerileri

Ses, dinleme ve beden dili, tüm bilgileri sözlü ve sözsüz olarak iletir. Tıp fikirlerin, kavramların ve düzenlerin iletişimine bağlıdır. Doğru tonla, deyimle ve dille konuşmak ayrılmaz bir bütündür.

Sözsüz iletişim, bir hastanın katılımı, alıcılığı ve talimatlara uyma olasılığı hakkında size ipuçları verir. İletişim kurarken kişisel özelliklerinizin farkında olmalısınız. Konuşma kurslarına, sınıf sunumlarına ve lisans organizasyonlarına katılım yoluyla iletişim becerilerini geliştirin.

( Not: Amerika’da Tıp eğitimi almak istiyorsanız iletişim becerileriniz sizi kesinlikle öne çıkaracağından emin olmalısınız. )

Merhamet

Merhamet, incelik  ve nezaketten daha fazlasıdır; ırk, sınıf, inanç veya kişisel davranıştan bağımsız olarak kendine, hastalara, meslektaşlarına ve iş arkadaşlarına gerçek bir sempati duymanın bence diğer adıdır. Profesyonel ve kişisel şefkat, işyerinde ve dünyanın her yerinde şefkat tohumlarını eker.

Hastalar, yalnızca tıbbi uzmanlık için değil, sıcaklık ve anlayış için bir doktor tavsiyesi ararlar. Evcil hayvanlara sahip olmak, literatür okumak ve bir grup içinde çalışmak, tıp fakültesine gitmeden önce şefkatin gelişmesini kolaylaştırabilir. Yanlış anlaşılmak istemem ama özelikle yurtdışı eğitim fuarı standlarında, telefonda, internette karşılaştığım bazı gençlerin bu noktada ciddi ciddi gelişime ihtiyaçları olduğunu düşüyorum.

Esneklik

Görünüşte her şeyin ters gittiği o anlarda sizi kurtaran şey budur. Hayat stresli olabilir ve tıpta kariyer iniş ve çıkışlarla doludur. Hastalar ölüyor, görevliler bağırıyor ve stress.  Başarılı bir kariyer ve yaşam için, en iyi şekilde performans göstermeniz ,  en iyi sonucu veren, sağlıklı başa çıkma mekanizmalarını keşfetmek durumundasınız.

Bu, uzun bir koşu yapmak, ağır bir çantayı yumruklamak, havuzda birkaç tur yüzmek veya dövüş sanatları yapmak gibi günlük egzersizleri içerebilir. Belki de şiir yazmak, günlük tutmak, felsefi pratik yapmak, meditasyon yapmak veya hayatın iniş çıkışlarıyla başa çıkmak için uzun bir yolculuğa çıkmak…

Günlük yaşamla dengeleme dersleri, gönüllü çalışma, okul içi atletizm ve ders dışı etkinlikler, dayanıklılığınızı şekillendirmenize ve geliştirmenize yardımcı olarak hayattaki güzellikleri daha fazla görmenizi sağlar.

Genel olarak, bilimsel ve teknik bilgiyi öğrenmekle birlikte karakter geliştirmek, bilgili ve dengeli bir hekim yaratır.

Tunçağ Veli Ünlü

Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

 

Yurtdışı Eğitim