Amerika’da Yüksek Lisans Eğitimi

2451
Amerika’da Yüksek Lisans Eğitimi
Edu Vizyon Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı

Amerika’da Yüksek Lisans Eğitimi

Amerika Birleşik Devletleri’nde “Graduate Study” olarak adlandırılan lisansüstü eğitimin ilk basamağı yüksek lisans derecesidir. Lisans öğreniminden sonra, genel olarak 30-36 kredinin tamamlanmasını ve genellikle bir yüksek lisans tezinin hazırlanmasını gerektirir. Bazı yüksek lisans programlarında, tez yerine bitirme sınavına girilerek yüksek lisans derecesine sahip olunur. Yüksek lisans derecesi, Sosyal Bilimler alanları için Master of Arts (M.A.), Fen ve Mühendislik alanları için Master of Science (M.S.) olarak verilir. Ancak, bazı yüksek lisans dereceleri Master of Fine Arts (MFA), Master of Business Administration (MBA) gibi alanları gösteren kısaltmalarla gösterilir.

Joint Degree ya da Dual Degree Programs altında geçen yüksek lisans programlarında her iki dalda birden eğitime devam etme imkânı bulunmaktadır. Professional Science Masters (PSM) denilen alanlarda (Biyoloji, Matematik, Fizik, Ekosistem, Adli Tıp gibi) yetişmiş bilim adamları, eğer profesyonel iş ortamlarında, örneğin Bioteknoloji firmalarında, hükümet ve özel sektörde çalışmak isterlerse PSM derecelerini tercih edebilirler.

Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Veterinerlik eğitimini Türkiye’de tamamlayanlar, lisansüstü uzmanlık eğitimleri için Amerika’ya gidebilirler.

Amerika’daki okullara yüksek lisans eğitimi için bireysel başvuru yapacak öğrenciler okulların verdiği burslara başvuruda bulunabilirler. Okulların verdiği burslar dışında, lisans not ortalamaları en az 3.00/4.00 veya 76,66/100 olan öğrenciler, Komisyonumuzun verdiği Yüksek Lisans Bursu’na başvuruda bulunabilirler. Komisyonumuzun verdiği burslar dışında Yükseköğretim Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK, Türk Eğitim Vakfı gibi  kurumlar ile vakıf ve derneklerin burs imkânları da öğrenciler için bir seçenek olabilir.

Yüksek Lisans programlarına nasıl başvuru yapılır?

Amerika’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin aşağıda listelenmiş konulara dikkat etmeleri gerekir.

1. Yüksek lisans programlarına başvuru yapmak için lisans derecesine sahip olmak gerekir.

2. Lisans mezuniyet not ortalamasının genellikle en az 3,00/4.00 olması gerekir. Daha düşük not ortalaması ile öğrenci kabul eden okullar da vardır, ancak, bunların sayısı daha azdır. Okullara başvuru aşamasında üniversitenizin öğrenci işlerinden alacağınız orijinal transkriptlerin gönderilmesi gerekmektedir. Transkriptleriniz Türkçe ise bunu kendiniz İngilizce’ye çevirdikten sonra Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Ofisleri’nde onaylatabilirsiniz.

3. İngilizce seviyenizin iyi olması gerekir. Başvuruda istenen TOEFL, GRE veya GMAT gibi sınavlardan yüksek bir puan almak gerekmektedir.

4. Başarılı olduğunuz derslerin hocalarından en az üç adet referans mektubu almalısınız. MBA veya LL.M. programlarına başvuruda bulunuyorsanız, çalışmış olduğunuz iş yerinden de referans mektubu alabilirsiniz.

5. Öğrencinin kendi alanında yapmış olduğu akademik faaliyetler, ödevler, sunumlar, katıldığı konferanslar, ulusal veya uluslararası yarışmalarda alınmış ödüller, stajlar da programa kabul edilmek için okulların dikkate aldığı belli başlı kriterlerdir.

6. “Statement of Purpose” veya “Personal Statement” olarak geçen ve Amerika’da eğitiminize devam etmeyi düşündüğünüz alan ile ilgili bir komposizyon yazmanız istenecektir. Bu kompozisyonda başvurduğunuz alanı neden seçtiğinizi, şimdiye kadar bu alana  kendinizi nasıl hazırladığınızı, Amerika’da başvurulan okulda ne gibi bir program izlemek istediğinizi ayrıntılı olarak anlatmanız gerekecektir. Okula başvuru aşamasında göndereceğiniz özgeçmişinizde yer alan diğer bilgilerin dışında yazacağınız bu kompozisyon, sizi okula tanıtacak tek fırsattır; bu bakımdan düzgün ve amaca uygun yazılması çok önemlidir.

7. Her okulun başvuru tarihi, programları, program süreleri, sunduğu seçmeli ders olanakları farklılık gösterir. Okul araştırması yaparken okulların ve bölümlerin web sayfalarında bu konuya dikkat etmek gerekir. Fakülte üyelerinden oluşan komitenin sizin kabulünüz hakkında karar verebilmesi için istenen bütün belgelerin zamanında ulaşması çok büyük önem taşımaktadır.

8. Okulları araştırırken ilk etapta en az 20 okuldan oluşan bir tercih listesi hazırlamalı, daha sonra yapacağınız detaylı araştırma ile bu sayıyı 6-9 okula düşürmelisiniz. Normalde istediğiniz kadar okula başvuru yapabilirsiniz, ancak her okulun “Application Fee” olarak geçen ve 40-50 Amerikan Doları’ndan başlayıp 250 Amerikan Doları’na kadar çıkan (özellikle MBA Programları) başvuru ücretleri olduğunu unutmamalısınız.

9. Başvuruda bulunduğunuz okulların bursuna başvuruyor olsanız bile, okullar sizden  okulun ücretini ve geçim masraflarını karşılayacağınıza dair finansal yeterlilik belgesi isteyecektir. Bu belge sizin, ailenizin veya eğitiminize sponsor olan kişinin hesabının bulunduğu bankadan alınan ve hesabında yeterli para olduğunu gösteren İngilizce bir belge olmalıdır. Bu belgenin orijinal ve güncel olması gerekmektedir.

10. Yüksek lisans başvurusu yapıp, aynı zamanda başvuruda bulundukları bölümde asistanlık almak isteyen öğrencilerin daha yüksek not ortalamasına sahip olmaları ve başvuru aşamasında okulun istediği TOEFL, GRE veya GMAT gibi testlerden yüksek puan almaları gerekir. Bu tip bursların Amerikalı öğrencilerle beraber uluslararası öğrencilere de açık olduğunu ve rekabetin güçlü olduğunu hatırlatmak isteriz.

11. Başvuruda bulunduğunuz bazı okullar sizinle mülakat yapmak isteyeceklerdir. Bu mülakatlar, üniversitenin Türkiye’de bulunan bir mezunu aracılığı ile yapılabileceği gibi, İnternet üzerinden video bağlantısı ile görüntülü bir şekilde de yapılabilir.

Neden Amerika’da yüksek lisans eğitimi almalısınız ?

Günümüzün hızla büyüyen dünyasında yüksek lisans derecesi kazanmak son derece önemlidir. İlgi alanınızdaki lisans derecesine ek olarak, yüksek lisans derecesi almak, bilgi derinliği, pratik deneyim ve yüksek ücretli işlere giriş açısından profesyonel gelişiminiz için önemlidir. Herhangi bir alanda yüksek lisans yapmak için en iyi ülkelerden biri şüphesiz Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Yüksek Lisansınızı ABD’de sürdürmeyi düşünmeniz için başlıca nedenler şunlardır:

Programların esnekliği

Çeşitli alanlardan konular seçebilir ve bunlarda uzmanlaşabilirsiniz. Örneğin, yüksek lisans programlarında birkaç işletme dersi alarak mühendislik eğitimi alabilirsiniz. Çoğu üniversitede yüksek düzeyde esneklik mevcuttur ve bu nedenle, takip etmek istediğiniz derslerin benzersiz bir kombinasyonunu özelleştirebilirsiniz.

Çoğu üniversite, kariyer gereksinimlerinize uygun tam zamanlı kursların yanı sıra yarı zamanlı kurslar da sunar. Ayrıca uzaktan eğitim, çevrimiçi dereceler sunarlar ve uluslararası öğrenci değişim programları sunarlar. Böylece, ekonomi ve proje yönetiminin bir karışımı olan yazılım tasarım programlarını seçebilirsiniz.

Dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği

ABD’nin dünya çapında tanınan birçok akredite üniversitesi vardır. Stanford, MIT, Columbia, CMU, Georgia Tech vb. üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır. Bu üniversitelerden birinden mezun olmak hayatınızın fırsatıdır. Burada okumak, mükemmel kariyer fırsatları ve iyi bir profesyonel büyüme sağlayacaktır.

Çığır Açan Araştırmalar

Yüksek Lisans eğitimi konusunda istekli olan öğrenciler, ABD üniversitelerinin neredeyse tüm alanlarında kapsamlı ve güncel araştırmalarla birlikte en iyi eğitim bilgilerini sağladığını göreceklerdir. Mühendislik, psikoloji vb. olsun, bu alanlardaki mevcut araştırmalar ileri düzeydedir ve dünyanın en iyi profesörlerinin rehberliğinde  bu eğitimlerini yürütülebilir. ABD üniversitelerinin ayrıca iyi donanımlı, son teknolojiye sahip laboratuvarları aracılığıyla üstün uygulama deneyiminin de çok önemli olduğunu unutmayın.

Çalışmalar ile birlikte çalışın

ABD’de Yüksek Lisans programına devam etmenin bir başka avantajı da, yaşam giderlerinizi karşılamaya yetecek kadar kazanabilmeniz için kurslarınızla birlikte kampüs içi işlere girmenize izin vermesidir. Ayrıca üniversitenizde bir profesöre bağlı olarak Araştırma Görevliliği (RA) veya Öğretim Görevliliği (TA) deneyebilirsiniz. Profesör, yardımınız karşılığında, genellikle öğrenim ücretinizin belirli bir yüzdesini ödemeyi teklif eder. Bunun dışında STEM kurslarına katılarak hem endüstriyel deneyim kazanmanızı hem de gelir kaynağı olmanızı sağlayacak bir yaz stajı yapmayı da tercih edebilirsiniz.

Güzel bir maaşlı iş çantası

ABD’de kalifiye mühendisler için artan talep ve dolar-tl farkı ile birçok öğrenci, ABD’de Yüksek Lisansını tamamladıktan sonra iyi işler yapmayı planlıyor. ABD’de bulunan bu yüksek ücretli iş fırsatları, mükemmel bir yatırım getirisidir ve bu nedenle öğrencileri tanınmış bir ABD üniversitesinde Yüksek Lisans programına başvurmaya motive eder. ABD’deki bir Yüksek Lisans programının öğrenim ücreti ve yaşam maliyeti Türkiye’ye kıyasla daha fazla olsa da, ABD’de bir iş bulduğunuzda elde ettiğiniz getiri net bir kazanımdır ! Yüksek Lisans programının sunduğu Opsiyonel Pratik Eğitim (OPT), öğrencilerin ABD’de H1B vizesi olmadan bir yıl çalışmasına izin verir. STEM kursları durumunda, OPT 24 aya kadar uzatılabilir, böylece şirketler tarafından bir H1B vizesi düzenlenerek kalıcı bir çalışan olarak kabul edilmek için geniş fırsatlar sunar.

Genel Kişilik Gelişimi

Başka bir ülkede, evden uzakta yaşamak sizde değişiklikler getirecektir. Sadece bağımsız olmayı öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda diğer kültürleri tanıma ve yeni sosyal çevreler kurma fırsatına sahip olacaksınız. Küresel maruz kalma ve çeşitli deneyimler, güveninizi artıracak ve kişiliğinizi geliştirecektir.

Amerika Eğitim Danışmanlığı

Yukarıda belirtilen belgelere ek olarak, başvuruda bulunacağınız bölüme göre okullar sizden ek belge isteyebilirler. Bu nedenle, öğrencilere başvuruda bulunacakları okulların web sayfalarını dikkatlice incelemelerini tavsiye ediyoruz.

Amerika’da yüksek lisans, Amerika Üniversiteleri, Amerika dil okulları ve yurtdışı eğitim programları hakkında daha fazla bilgiler için bizi arayın : 0 212 543 58 06

Yurtdışı Eğitim